Veteran Tenisi Nedir

Tenis bir disiplin olarak karşımıza çıkan oldukça köklü ve önemli bir spor dalıdır. Pek yok kimsenin ilgisini zaman içerisinde daha da fazla bu alana kaydığı da görülmektedir. Diğer taraftan tenisle ilgili olarak bilinmesi gereken teknik bir takım terimler olduğunu görmek değil. Nitekim raket tutuşundan top özelliklerine oyun stratejilerinden buluşlara kadar pek çok sayıda farklı terim bu oyunla alakalı tutumları belirlemektedir. Tenis fazlası ile detayları olan oldukça önemli bir spor dalıdır. Pek çok anlamda faydası olması da mevcut kurallarının genelliği ve detayıyla yakından alakalıdır. Tenis ile ilgili olarak merak edilen konular arasında veteran tenis de yer almaktadır. Bu noktada yaş gruplarının sınıflandırılmasının oldukça önemli bir ayırt edici özellik olduğunu görmekteyiz.

Spor yapmak herkese bir ihtiyacı düşüncesiyle ortaya atılan bir takım akımların oldu görülmektedir. Bu noktada özellikle çocukların spor yapma noktasında teşvik edildi çeşitli çalışmaları imzalar atılmaktadır. Özellikle kısa süre içerisinde bedensel koordinasyon sağlama ve gelişime katkı sağlama noktasında oldukça önemli yeterlilikler elde edilmektedir. Dolayısıyla çocukların spora teşvik edilmesi oldukça önemlidir. Ancak bu durumun tam tersi ileri yaş gruplarının da spora teşvik edilmesi noktasında oldukça önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu anlamda yapılan çalışmaların en önemlileri arasında veteran tenis de yer alır. Veteran tenisi çok kimsenin bildiğinin aksine farklı detaylarla açıklanmaktadır. Her türlü tenis ekipmanı ve tenis çantaları için tenis market’e bakabilirsiniz.

Veteran tenisi diğer ismiyle senyor tenis olarak da adlandırılmaktadır. Veteran tenis de dahil olan kişiler iki gruba ayrılmaktadır. Bu noktada 35 yaş üstü kimseler için incelenen bir grup söz konusudur. Ancak mevcut yaş grupları kadın ve erkek şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Kadın veteran tenisçiler için 75 yaşına kadar bir grup söz konusu iken erkek veteran tenisçilerde 85 yaşına kadar oyuncular bu gruba dahil edilmektedir. Genel itibarıyla herhangi bir gereklilik söz konusu olmaksızın bu insanların tenis ilgisinin olması yeterli görülmekle birlikte zaman içinde bu alanda gelişim gösterenlerin de olduğu değerlendirilmektedir. Uluslararası Tenis Federasyonu her yıl birden fazla veteran tenis turnuvası gerçekleştirmektedir. Bu turnuvalara ilgi günden güne artmaktadır.

Spor

Bir cevap yazın