Ev Yapımı Sultanahmet Köftes

Türk yemek kültürünün en önemli bir parçası olan köftenin yöresel olarak değişen onlarca türünün bulunduğu ülkemizde damaklarda bıraktığı eşsiz lezzetle unutulmayan İstanbul’a gelindiğinde mutlaka deneyimlenen lezzeti Sultanahmet Köftesi‘dir. Meşhur Sultanahmet Meydanı ile özdeşleşen köfte pek çok aşamadan geçtikten sonra müşterileriyle buluşmaktadır.

Osmanlı’ın meşhur Sultanahmet köfte kültürü kendine özel sunumuyla servis eden Meşhur Sultanahmet Köftecisi, restorant dışında da paket servis yapmaktadır. Sultanahmet Köftecisi Menüsünü oluşturan diğer nefis lezzetler, et ve tavuk şiş, piyaz ve irmik tatlısı müşterilere sunulmaktadır. Sipariş için ulaşabileceğiniz restoran Fatih’te Alemdar Mahallesi Divan Yolu caddesinde bulunmaktadır. Meşhur Sultanahmet Köftecisi haftanın her günü 11.00-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Diğer taraftan yoğun uğraşlar gerektiren Sultanahmet Köftesi’ni evde yapmak isterseniz Kültür Portalında aşağıdaki gibi bir tarif sunulmaktadır.

  • 1 kg yağsız kıyma
  • 150 gr. böbrek yağı
  • 2 baş soğan
  • 2 çay kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı süt tozu
  • 1 yumurta sarısı

Yağsız etlerden çekilmiş kıyma ile ve böbrek yağı yoğurulur. Rendelenen soğanlar karışıma eklenir ve yoğurma işlemi devam eder. Yumurta ve baharatlar ilave edilir, son yoğurma gerçekleştirilir. Elde edile karışım birkez daha kıyma makinesinde geçirildikten sora buzdolabında marinasyona bırakılır. Hazır olan Sultanahmet Köftesi ızgarada pişirilerek servis edilir. Servisinde çoğunlukla közlenmiş biberle birlikte sunulmaktadır. Çeşitli şekillerde şekillendirilebilse de daha çok dikdörtgenimsi şekil verildiği görülmektedir.

Damaklarda bıraktığı tat dilden dile dolaşan Sultanahmet Köftesi Sultanahmet’te Meşhur Sultanahmet Köftecisi’nde yenir. 100 yıllık tecrübeyle müşterilerine hizmet veren restoran kuşaklar boyunca varlığını sürdüren İstanbul’un güzide mekanlarından birisidir. Sultanahmet/Fatih’te Alemdar Mahallesi’nde bulunan Meşhur Sultanahmet köftecisinin ünü dilden dile dolaşmakta, İstanbul’a gelenlerin aranan uğrak yerlerinden biri olduğu bilinmektedir.

Genel Kültür

Bir cevap yazın