Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?

Diyabet nedeniyle ayaklarda meydana gelen değişiklik­lerin farkında olup riski en aza indirmek için elden geleni yapmak gerekir. Diyabeti olan pek çok insan, ayaklarıyla ilgili ciddi …

Diyabet nedeniyle ayaklarda meydana gelen değişiklik­lerin farkında olup riski en aza indirmek için elden geleni yapmak gerekir. Diyabeti olan pek çok insan, ayaklarıyla ilgili ciddi sorunlar yaşamaz. Ortaya çıkmışsa bile, uygun bir bakımla bu sorunun önüne geçilebilir.
Ayaklarınızdaki sağlıklı kan dolaşımı, dokuların güçlü kalmasına yardımcı olacaktır. Siz de doğru gıdalar tüke­terek, diyabetinizi sıkı şekilde kontrol altında tutarak ve sigara içmeyerek sağlıklı kan dolaşımına katkıda buluna­bilirsiniz. Ayrıca ayakkabılarınızın ayak parmaklarınızı sıkmamasına dikkat edin. Bağcıkların da ayağınızın sürtünmeden ayakkabıya tam yerleşeceği sıkılıkta olmasını sağlayın.
Ayaklarınızın bakımına göstereceğiniz özen, diyabetin neden olduğu istenmeyen etkileri önlemeye yardımcı ola­caktır;
Zayıf han akışı: Kan damarlarının daralmasının bir so­nucudur. Kan dolaşımınız kısıtlandığında ayaklannız soğuk hava, enfeksiyon ve yaralanmalarla daha zor ba­şa çıkar ve aşağıda anlatılan üç durumdan daha çabuk etkilenir hale gelir. Ayaklarınızı kaliteli malzemeden ya­pılmış çoraplarla sıcak tutun ancak çok sıcak olmasın­dan da kaçının. Çoraplarınızda, basınç oluşturacak, iz bırakacak türden dikiş yerlerinin olmamasına dikkat edin.
Nöropati: Nöropati, ayaklarda acı ve ısıya karşı hassasi­yet kaybı oluşturur. Erken dönemlerde ayaklara iğne batıyormuş ya da “pamuk, yün veya çakıl taşı üzerinde yürüyormuş” gibi bir his oluşabilir. Ayaklarda his kaybı oluştuğunda yara veya enfeksiyonlar daha zor fark edi­lir, bu da, tedaviye başvurma süresini uzatarak tahriba­tı arttırabilir. His kaybından ötürü, gerektiğinde pozis­yonunuzu değiştirmemek, derinizin bazı bölümlerinin sürekli basınç altında kalmasına ve zarar görmesine ne­den olur. Eğer nöropati sorununuz varsa, ayaklarınızda fark etmediğiniz herhangi bir yara veya kesik olup ol­madığını her gün kontrol etmeyi alışkanlık haline geti­rin. Bunun en kolay yolu, düzenli olarak ayak bakımı yapmayı günlük alışkanlıklarınız arasına katmaktır. Ay-nca banyoya girmeden suyun sıcaklığını elinizle kontrol etmeyi unutmamanız ve ayaklarınızı ateşe yakın bir yerde ısıtmamanız gerekir.
Kuruluk: Ayak derisindeki esneklik kaybı veya kuruluk, nöropati ve yetersiz kan akışıyla bağlantılı olabileceği gibi, bunlardan bağımsız olarak da gelişebilir. Cildinizin kuruduğunu fark edebilir ve bunun ciddi bir şey olmadı­ğını düşünerek gereken önemi vermeyebilirsiniz. Kuru ve ince tabakalardan oluşan bir cilt, yürürken oluşan sürtünmelere karşı doğal yağ ve terin korumasından yoksun olduğu için çok daha az esnektir. Ayak deriniz çok kuru olduğunda, nasır ve yarıkların oluşması kolay­laşır. Kaybolan doğal nemi geri kazanmak için ayakla-nnıza her gün iyi bir nemlendirici krem sürebilir veya ölü deriyi ponza taşı ile temizleyebilirsiniz Ayağmızdaki nasırı temizlemek için, nasır yok etmede kullanılan kim­yasallardan kullanmamalı ve hiçbir surette nasın her­hangi bir keskin aletle kesmemelisiniz.
Ayak şeklindeki değişiklikler: Diyabet ortaya çıktıktan bir süre sonra, ayakların şeklinde bazı değişiklikler meydana gelebilir. Ayağınızın altındaki kemikler belir-ginleşebilir. Ayağınızın ön kısmı yayılıp ayak parmakla­rı dikleşmiş bir görünüm alabilir. Ayaklarınızın altında­ki dokular gerginleştiğinde topuklarınızda ağrı hissede­bilirsiniz. Genellikle bunlar, ayağınızın şeklindeki küçük değişikliklerden kaynaklanır. Böyle bir durumda, ayağı­nızın daha rahat edeceği ayakkabılara ihtiyacınız olaca­ğını unutmayın.

Kaynak: haberverildi.com

Sağlık

Bir cevap yazın